Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokurori i Përgjithshëm nuk drejton më Byronë e Mbrojtjes së Dëshmitarëve

Hamid Hamid
Foto: BGNES

Byroja e Mbrojtjes së Dëshmitarëve është nën menaxhimin e Ministrisë së Drejtësisë, vendosën ligjvënësit ditën e fundit të punës së Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor.

Kalimi i kompetencave mbi Byronë nga Prokuroria në Ministrinë e Djetësisë provokoi vërejtje të mprehta në sallën plenare. Hamid Hamid nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) propozoi ndryshimin e emrit të projektligjit në “Ligj për Ndriçimin e Disa Dëshmitarëve të Mbrojtur”.

Në emër të nismtarëve nga partia “Ka një popull të tillë” (ITN), Filip Stanev akuzoi kundërshtarët e ndryshimit se “përpiqen për të mbajtur këtë Byro të çuditshme” dhe “këtë kryeprokuror të çuditshëm”.

Kryeprokurori Ivan Geshev vetë komentoi se ndryshimi do të rrisë rrezikun për dëshmitarët dhe magjistratët e mbrojtur.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD