Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kemi një vdekshmëri dy herë më e lartë nga Covid-19 në krahasim me mesataren e BE-së

Dr. Stojço Kacarov
Foto: BGNES

Vdekshmëria nga koronavirusi në vendin tonë është dy herë më e lartë se mesatarja për Bashkimin Evropian, bëhet e qartë nga raporti i Ministrit të Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov. Përveç kësaj, vendi ynë është i fundit në numrin e vaksinave të administruara në komunitet. Sipas ministrit, skandalet rreth blerjes së vaksinave dhe vendimet kaotike në menaxhimin e krizës çuan në krijimin e një qëndrimi negativ ndaj imunizimit kundër Covid-19. Ai rendit fakte të tjera shqetësuese - jetëgjatësia në vendin tonë është më e ulëta nga të gjitha në BE, dhe vdekshmëria foshnjore është ndër më të lartat; pacientët paguajnë pothuajse gjysmën e kostos së kujdesit mjekësor që u ofrohet atyre; Bullgaria është vendi i dytë me numrin më të ulët të infermierëve. Ministri thekson se ka pabarazi të rënda rajonale në trajtimin e ofruar, si dhe një shpërndarje të padrejtë të fondeve midis specialiteteve të ndryshme.


Më shumë nga rubrika

Më shumë se 90 000 janë pacientët tashmë të regjistruar zyrtarisht me Covid-19

5643 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë ditës. 13.6 për qind e 41 613 testeve të kryera u rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 86.99 për qind e të infektuarve nuk ishin të vaksinuar. Pacientët aktivë të..

botuar më 21-10-28 10.16.PD
 Bojan Petrov

Dy ekspozita fotografike dhe një film për alpinistin e madh Bojan Petrov

Dy ekspozita fotografike do t’i paraprijnë premierës në Sofje të filmit “Unë jam këtu përsëri” për alpinistin e madh bullgar Bojan Petrov. Ekspozitat do të përfshijnë pamje të përzgjedhura filmike dhe fotografi nga arkivi personal i Bojan Petrov,..

botuar më 21-10-28 6.00.PD

Parashikimi i motit për 28 tetorin

Mëngjesin e së enjtes do të ketë mjegulla në afërsi të rezervuarëve dhe në lugina. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 3° në disa vende të Bullgarisë Perëndimore, deri në rreth 9° - në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës moti do të jetë me..

botuar më 21-10-27 8.05.MD