Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 16 shtatorin

Mot i ngrohtë i shtatorit

Foto: BGNES

Ditën e enjte mbi Bullgarinë do të jetë diellore. Pas dite në rajonet lindore dhe malore priten shtime të përkohshme të vranësisë por pa reshje. Temperaturat maksimale do të lëvizen nga 27 deri në 32 gradë, në Sofje deri në 28.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të jetë me diell. Pas dite do të ketë re pa reshje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 25 gradë në kepin verior Shablla deri në 27 gradë në Varna. Temperatura e ujit detar do të jetë 22-23 gradë. Valat e detit do të jenë deri në 2 ballë.

Mbi malet para dite do të mbetet diellore. Pas dite do të depërtojnë re por nuk do të ketë reshje. Do të fryjë erë e matur në pjesët e larta dhe të hapura deri në të fortë nga veri-verilindja. Temperaturat maksimale në lartësi 1200 metra do të jenë deri në 22 gradë, në 2000 metra deri në 15 gradë. Në pushimoret Borovec dhe Pamporovo termometrat do të tregojnë deri në 21 gradë, në Bansko deri në 25 gradë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 tetorin

E premtja do të nisë me temperatura minimale nga 1 gradë në Vidin (Bullgari Veriperëndimore) deri në 10 gradë buzë detit (Bullgari Lindore) dhe me mjegulla në ultësira. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat..

botuar më 21-10-21 8.05.MD
Stojço Kacarov

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i..

rinovuar më 21-10-21 7.06.MD
Presidenti Radev

Bullgaria këmbëngul që gazi dhe energjia bërthamore të njihen si të qëndrueshme

Bullgaria, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Francën, do të insistojnë urgjentisht që energjia bërthamore dhe prodhimi i energjisë bërthamore nga gazi natyror të njihen dhe të përfshihen në listën e aktiviteteve ekonomike të qëndrueshme..

botuar më 21-10-21 6.58.MD