Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendet e populluara përgjatë itinerarit Dunav Ultra në 8000 fotografi

Foto: dunavultra.com

Gjatë javës së fundit 150 çiklistë nga Bullgaria dhe Rumania kaluan rrugën e biçikletave “Dunav Ultra” nga qyteti Vidin deri në fshatin Durankullak, me një kauzë të përbashkët – popullarizimin e më se 110 vendbanimeve – fshatrave dhe qyteteve, nga ku kalon rruga.

sfidën e radhës të çiklizmit sivjet u përfshinë dhe afro 40 çiklistë nga Rumania fqinje. Pjesëmarrësit më të përgatitur kishin për qëllim që të kalojnë distancën nga 700 kilometra për më pak se 48 orë, grupet kryesore e kaluan trasenë sipas grafikut për 5 dhe 10 ditë kalendarik.

Bashkitë Danubiane mobilizuan përpjekjet e tyre për të popullarizuar rajonin si tepër i përshtatshëm për aventura në mesë të natyrës, për sport dhe itinerare kulturore. Për këtë qëllim në vende të ndryshme posaçërisht u ngritën flamuj me emrat e vendbanimeve, fotografitë e të cilëve çiklistët i ndanë në rrjetet sociale. Në sajë të përpjekjeve të të gjitha partnerëve, qytetet dhe fshatrat piktoreskë danubian bullgarë u pasqyruan në rrjetet sociale me më se 8000 fotografi.

Pjesëmarrësit dhe organizatorët janë unanim, se sivjet rruga çiklistike “Dunav Ultra” u afirmua pozitën e saj të itinerarit çiklistik № 1 në Bullgari dhe ka të gjitha premisat për tu imponuar si më i popullarizuari në Ballkan.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Uiljam Çollov

Radosllav Rosenov dhe Uiljam Çollov janë kampionët evropianë të boksit

Kombëtarja bullgare fitoi dy medalje ari dhe dy bronzi në Kampionatin Evropian të Boksit për të rinj në Budva të Malit të Zi. Në krye të shkallës së nderit u ngjitën Radosllav Rosenov në kategorinë deri në 60 kg dhe Uiljam Çollov deri në 75 kg...

botuar më 21-10-24 11.48.PD

Bullgaria konfirmoi vendin e saj të 70-të në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja e Bullgarisë ruan vendin e 70-të në renditjen e FIFA-s. "Luanët" kanë 1350.11 pikë në renditjen e përditësuar më 21 tetor. Në renditjen për muajin e kaluar, kombëtarja jonë ishte përsëri e 70 -ta, por me pak më shumë pikë - 1353.93...

botuar më 21-10-21 5.02.MD
Biljana Dudova

Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në mundje

Kampionia bullgare e mundjes Biljana Dudova kryesoi renditjen botërore në kategorinë 59 kg. Kjo ndodhi pasi mundësja 24-vjeçare e ekipit “Junak Lokomotiv” në Ruse fitoi titullin e parë botëror në karrierën e saj në kampionatin botëror në Oslo...

botuar më 21-10-19 3.24.MD