Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U nda nga jeta Ollga Borisova

Foto: Bozhidar Ljubenov

Këngëtarja e madhe popullore Ollga Borisova ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, njoftuan kolegët e saj nga grupi “Svetogllas”.

"Jeta e Ollga Borisovës ishte plot ide të pastra, të cilat ajo i shndërroi në Dritë, Mision dhe Frymëzim për shumë njerëz" - shkruan ata në Facebook.

Kënga ''Mjeshtri Manoll''

Në vazhdim të disa dekadave, Ollga Borisova ka qenë pjesë e korit me famë botërore "Misteri i Zërave Bullgarë". Në 1991, së bashku me “Misteri”, ajo mori çmimin Grammy, ndërsa në vitin 1994 emri i saj u përfshi në Enciklopedinë Botërore të Muzikës, botuar në Londër. Në gusht të këtij viti Ollga Borisova u dekorua me Shenjën e Nderit të Presidentit të Republikës së Bullgarisë Rumen Radev - për kontributin e saj të rëndësishëm në ruajtjen, zhvillimin dhe promovimin e artit popullor bullgar.

"Përkulem përpara gjeniut krijues të popullit tonë" – tha ajo në intervistën e saj të fundit për Radio Bullgarinë në qershor të këtij viti.

U prehtë në paqe!


Më shumë nga rubrika

Kejsi Angellova e braktis karrierën e saj televizive në Nju Jork për të kultivuar tartuf në Bullgari

Bota dinamike e televizionit përballë jetës së thjeshtë dhe të afërt me idilin natyral. Përpara 15 vjetëve Kejsi Angellova nga Nju Jorku vendos në të dy anët e peshores jetën e saj të atëhershme dhe një mundësi shumë të paqartë dhe të largët,..

botuar më 22-01-16 2.15.MD

DJ Marten Roberto – një zog shumëngjyrësh në Shtëpinë e Vjetër

Ai nuk është muzikant, por muzika është jeta e tij. Ai ka shpikur ekzekutimin në bateri në ajër. Tregon për albumet, këngët dhe artistët sikurse  ju tregon për ajrin që thith - pa patos të panevojshëm sentimentalë, por me gjithë vendosmërinë dhe..

botuar më 22-01-04 7.15.PD
Rangell Vasev

Rangell Vasev – nga Bundestagu deri në një biznes të suksesshëm në mbarë botën

Muzika është pjesë e përditshmërisë së secilit. Për disa, kjo është vetëm një sfond për të kaluar ditën e tyre. Të tjerë, e bëjnë dëgjimin e saj një lloj rituali. Në një situatë të ngjashme nuk ka vend për muzikë nga ndonjë platformë online...

botuar më 22-01-03 10.15.PD
Подкасти от БНР