Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Radev: Bojko Borisov duhet të kandidojë për president

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

"Ka ardhur koha që Bojko Borisov të ndalojë përdorimin e partisë së tij si mburojë dhe të mbrojë nderin e saj duke kandiduar për president," tha para gazetarëve Presidenti Rumen Radev. Sipas tij, argumenti i GERB dhe partive të tjera për të mos shpallur akoma kandidatët e tyre për president dhe nënpresident, që të mos "gjuajnë" kundër tyre, nuk është i drejtë.

Sa i përket gjendjes së sistemit energjetik, presidenti theksoi se qeveria e përkohshme reagoi shpejt dhe filloi "asgjësimin e minave të vendosura nga pushtetarët e mëparshëm në sektorin e energjisë". Kështu, për të tretën javë rresht, çmimet e energjisë elektrike në Bullgari janë ndër më të ulëtat në Evropë.

Rumen Radev tha gjithashtu se në fillim të shtatorit Kristalina Georgieva - e akuzuar për falsifikim të të dhënave në favor të Kinës nga koha e saj si kryedrejtoreshë ekzekutive e Bankës Botërore, kërkoi një takim pune me të për të ndarë tendencat globale në ekonomi, inflacion dhe pasojat e mundshme për Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania nominoi një veteran nga Iraku dhe Afganistani për kryeministër Presidenti rumun Klaus Johanis propozoi gjeneralin në pension Nikollae Çuka kryeministër të Rumanisë, transmetoi “Routers”. Kandidatura e re është një provë e..

botuar më 21-10-22 5.04.MD

Bullgaria pret inteligjencë dhe profesionalizëm nga shkencëtarët maqedonas

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas për Çështje e Diskutueshme Historike takohet online më 21 dhe 22 tetor. Në takimin e 15-të, shkencëtarët do të diskutojnë përsëri temën për Mbretin Samuill dhe Goce Dellçev , tha për BGNES Prof. Angell..

botuar më 21-10-21 1.36.MD

Shqipëria është gati të fillojë bisedimet e pranimit në BE

Nuk ka asnjë shpjegim logjik se pse Shqipëria, e cila i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe për të cilën ka unanimitet në Këshillin Evropian, të mos të fillojë bisedimet e anëtarësimit në BE. Kjo do të ishte një shenjë shumë pozitive për të gjithë..

botuar më 21-10-21 9.47.PD