Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrat në qeverinë teknike janë të shqetësuar për politizimin e arsimit të lartë

Prof. Anastas Gerxhikov
Foto: www.uni-sofia.bg

Kandidatura e Rektorit të Universitetit të Sofjes, Prof. Anastas Gerxhikov, për President më befasoi dhe më shqetësoi. Këtë e komentoi para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ Ministri Arsimit në detyrë Prof. Nikollaj Denkov.

“Nga njëra anë shihet se sistemi i arsimit të lartë është angazhuar me këtë kandidaturë. Nga ana tjetër kjo do të çojë në defekte në sistemin e arsimit të lartë, " tha Denkov.

Në një postim në rrjetet sociale Ministri në detyrë i Kulturës Velisllav Minekov deklaroi se sipas ligjit rektorët e institucioneve të arsimit të lartë që janë bërë pjesë e Komitetit të Iniciativës për zgjedhjet e ardhshme duhet të japin dorëheqjen sepse ata kanë "deklaruar simpati politike".


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD