Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kapiteni dhe ndihmësi i kapitenit të anijes së shkatërruar "Vera Su" u akuzuan

Foto: Rumen Sarandev

Kapiteni dhe ndihmësi i kapitenit të “Vera Su” janë akuzuar për shkaktimin e dëmeve të konsiderueshme në pronë të huaj dhe rrezikimin e jetës së të tjerëve. Dënimi për këtë është 5 deri në 15 vjet burg. Akuzat kundër kapitenit dhe ndihmësit të kapitenit, i cili ishte në detyrë natën e incidentit, mund të ndryshojnë gjatë hetimit, tha Prokurori i Qarkut Dobriç, Radosllav Buhçev.

Për shkak të kushteve të këqija të motit pranë Jajllata, operacioni për të shpëtuar anijen u ndërpre. Ajo mbetet pa ekuipazh, por është fortifikuar mirë, siguron Ministria e Transportit. Nëse moti përmirësohet, operacioni i shpëtimit mund të rifillojë më 10 tetor.

Më shumë nga rubrika

Gallup: Rumen Radev miratohet nga 58.5 për qind e njerëzve ndërsa qeveria nga 45 për qind

Presidenti Rumen Radev filloi mandatin e tij të dytë me 58.5 për qind besim dhe mbeti politikani më i pëlqyer, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan. Krahas kreut të shtetit, vlerësim pozitiv kanë edhe kryeministrin Kirill Petkov,..

botuar më 22-01-25 4.51.MD

Stefan Janev: As Rusia dhe asnjë vend tjetër nuk kanë ndërmend të sulmojnë Bullgarinë

Në Bullgari nuk ka akumulim dhe dislokim të trupave të NATO-së apo të ndonjë shteti tjetër, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes. “Ky lloj vendimi është duke u përgatitur dhe kur të merret do t'u njoftohet..

botuar më 22-01-25 4.04.MD
Angell Kunçev

Kushtet e certifikatave jeshile në Bullgari nuk ndryshojnë

Nuk ka plane për ndryshim të afateve të vlefshmërisë së certifikatave të Covid brenda vendit, tha kryeinspektori shtetëror shëndetësor, Doc. Angell Kunçev. Kushtet e certifikatës së gjelbër digjitale nuk vlejnë për Bullgarinë, theksoi Kunçev pasi..

botuar më 22-01-25 3.57.MD
Подкасти от БНР