Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Procedura për aplikimin e bullgarëve nga jashtë në universitetet bullgare po ndryshon

Universiteti në qytetin Ruse
Foto: BGNES

Ministria e Arsimit dhe e Shkencës po përgatit ndryshime në dekretin për realizimin e veprimtarisë arsimore ndër bullgarët jashtë vendit. Ndoshta njëra prej tyre do të lidhet me aplikimin për programet master. Po diskutohet mundësia që shkalla master të konsiderohet si shkallë e dytë në arsimin e lartë. Nëse kjo ndodh, statusi me të cilin njerëzit me origjinë bullgare, por me pasaportë të huaj, kanë hyrë në programin baçelor të një universiteti në Bullgari, do të njihet për diplomën master. Pas këtij ndryshimi, bullgarët - shtetas të huaj, të cilët kanë fituar të drejtën e qëndrimit të përhershëm në vendin tonë, do të jenë në gjendje të vazhdojnë arsimin e tyre të lartë në Bullgari pa asnjë problem, njofton ministria në faqen e saj të internetit.

Propozimet duhet të jenë gati deri më 30 nëntor të këtij viti. Procedura e re për aplikimin e bullgarëve nga jashtë në institucionet e arsimit të lartë në Bullgari pritet të hyjë në fuqi në vitin 2022.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Djegia profesionale ndodh më shpesh tek njerëzit me profesione të rëndësishme shoqërore

Shëndeti fizik dhe mendor i njerëzve, gjatë gjithë ciklit jetësor, është në fokus gjatë ditëve të Javës Evropiane të Shëndetit Publik /EUPHW13–17 maj/. Nisma promovon bashkëpunimin midis specialistëve të mjekësisë në Evropë, thekson rëndësinë e shëndetit..

botuar më 24-05-17 7.25.PD

Donatorët tanë pajisën salla kompjuterike në dy shkolla shqiptare me bullgarë etnikë

Shkolla e Mesme e Bashkuar në fshatin Shishtavec dhe Shkolla e Mesme në fshatin Borje, komuna e Kukësit të Shqipërisë, ku shkollohen bullgarë etnikë, fituan dy salla kompjuteri falë një donacioni të bërë nga Shoqata "Zahari Stojanov". Nxënësit morën..

botuar më 24-05-16 5.56.MD
Në foto (nga e majta në të djathtë): Boris Georgiev, Ministri në detyrë i arsimit dhe shkencës Galin Cokov, themeluesi i INSAIT Martin Veçev, zëvendës president i Google DeepMind Sllav Petrov

Google dhuron bursa për studiuesit e rinj në INSAIT

Google jep 1 milion dollarë për bursa për shkencëtarët e rinj që punojnë në Institutin Bullgar për Shkenca Kompjuterike, Inteligjencë Artificiale dhe Teknologji - INSAIT, pranë Universitetit të Sofjes. Ky është një nga dhurimet më të mëdha të bursave..

botuar më 24-05-16 12.07.MD