Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maratona e Sofjes tërheq vrapues elitar për herë të 38-të

Foto: marathonsofia.com

Starti i distancës klasike prej 42.195 kilometra do t’i japë fillim maratonës tradicionale të Sofjes - Wizz Air Sofja maratonë. Për pjesëmarrje në edicionin e 38 të garës më masive sportive tek ne janë regjistruar afro 2500 vrapues prej mbi 30 shteteve. Ata do të matin forca në tre disiplina - 42.195kilometra, 21 kilometra dhe 10 kilometra. 25 janë maratonistët elitar nga Kenia, Maroku, Etiopia, Turqia, Ukraina, të cilët do të startojnë në distancën klasike.

Fillimi është më 10 tetor, në orën 9.30 në sheshin “Princi Aleksandër I”, përpara Galerisë Kombëtare Artistike.

Organizatorët saktësojnë se për shkak të pandemisë nuk do të ketë një nisje në masë në distancën e shkurtër, por vetëm në 10 kilometra, 21 kilometra dhe 42.195 kilometra. Fondi i përgjithshëm i çmimeve është afro 80 000 leva.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

13 medalje për gjimnastet bullgare në Kampionatin Evropian në Baku

Ditën e diel, më 21 maj, Bullgaria shtoi akoma gjashtë medalje të tjera në shtatë të fituarat në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku. Në konkurrencën individuale, kampionia evropiane në shumëgarësh Borjana Kalejn fitoi medaljen e..

botuar më 23-05-22 9.33.PD

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov - lojtari më i vlefshëm në Euroligë

Bullgari Aleksandër Vezenkov u shpall zyrtarisht si “Lojtari më i vlefshëm i sezonit 2022/2023” në Euroligën e Basketbollit për meshkuj. Çmimin prestigjioz e mori personalisht nga presidenti i Euroligës – legjenda e basketbollit serb Dejan..

botuar më 23-05-18 2.59.MD
Tomas Bah dhe Stefka Kostadinova

Validojnë një pullë për 100 vjetorin e Komitetit Olimpik Bullgar

Të enjten, më 18 maj, në Muzeun e Komunikacioneve në Sofje do të bëhet validimi i pullës postare me rastin e 100 vjetorit të Komitetit Olimpik Bullgar. Në këtë aktivitet do të marrë pjesë presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Tomas Bah, i cili..

botuar më 23-05-18 6.10.PD