Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 14 tetorin

Reshje shiu në të gjithë vendin dhe borë në male

Foto: BGNES

Të enjten do të jetë me vranësira. Do të bjerë shi në të gjithë vendin. Pasdite në Bullgarinë Jugperëndimore dhe Qendrore reshjet do të jenë të konsiderueshme. Në mbrëmje në Bullgarinë Perëndimore shiu do të përzihet me borë. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 6 dhe 15 gradë, për Sofjen deri në 6.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 12 gradë në veri në 15 në jug. Uji i detit është 15-17 gradë. Dallgët e detit do të jenë 2-3 ballë.

Në male reshjet do të jenë kryesisht borë. Do të formohet një mbulesë dëbore. Pasdite në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore për shkak të erës së fortë do të ketë kushte për grumbuj bore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë deri në 3 gradë, në 2000 m rreth minus 3 gradë. Në vendpushimet Pamporovo dhe Borovec temperaturat do të jenë deri në një dhe minus një, në Bansko deri në 4 gradë.

Të premten do të bjerë shi.


Më shumë nga rubrika

Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD

Termocentrali më i madh ndërpreu punën për shkak të kostos së lartë të energjisë elektrike të prodhuar

Termocentrali "KonturGlobal Marica Iztok 3" - një nga dy të ashtuquajturat “centrale të SHBA-së”, pushuan së punuari. Shkaku është bërë skadimi i kontratës afatgjatë me Kompaninë Kombëtare Elektrike për blerjen e energjisë elektrike me çmime fikse...

botuar më 24-02-21 3.10.MD