Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

12
Foto: Ани Петрова

Tablo të piktores Katrin Tomova nga ekspozita „Paint It Dark“ në galerinë e kryeqytetit “Njuans” (Nuancë). Tablotë e reja të Katrin Tomova u pikturuan gjatë dy viteve të fundit dhe mbajnë gjurmët e situatës së pazakontë (COVID-19), e cila ndryshoi perceptimin tonë për botën. 
Foto: Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Sofja po përgatitet për Krishtlindjet

Në kryeqytetin bullgar ka nisur ndërtimi i pazarit tradicional gjerman të Krishtlindjeve. Ai do të vendoset në kopshtin e Teatrit Kombëtar “Ivan Vazov”. Foto: BGNES

botuar më 21-11-17 5.22.MD

Në stinën e kungujve të pjekur dhe lakrës arme

Një nga gatimet e preferuara të bullgarëve në dimër është lakra arme . Si një gastronom i mirë, bullgari preferon ta përgatisë vetë dhe muaji nëntor është më i përshtatshmi për këtë.  Kungulli i pjekur është simboli tjetër i..

botuar më 21-11-05 1.56.MD

Në atelienë e Deçko Uzunovit

Studioja e artit e një prej artistëve dhe intelektualëve të mëdhenj  bullgarë Deçko Uzunov   është sërish e hapur për vizita. Për më shumë se një dekadë, ndërtesa në bulevardin “Dragan Cankov” № 24 të Sofjes nuk ishte e..

botuar më 21-10-27 12.42.MD
Подкасти от БНР