Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritet një pjesëmarrje më e madhe në zgjedhjet e 14 nëntorit

Foto: BNR

55.2 për qind e zgjedhësve me të drejtë vote janë të bindur se do të votojnë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare më 14 nëntor. Kjo tregon një studim të “Sova Harris” të bërë deri më 12 tetor me porosi të faqes “DIR BG”.

Krahasuar me votimin e fundit, ka një rritje prej 10 për qind të atyre që dëshirojnë të votojnë. 10.2 për qind thonë se nuk do të votojnë sepse kanë frikë nga infeksioni koronavirus.

Parlamenti i ri përfshin 6 ose 7 parti. E para është GERB-SDS me 24.2 për qind mbështetje. BSP është e dyta me 19.1 për qind. Partitë “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe “Ka një popull të tillë” kanë nga 14 për qind secila. E ndjekur nga “Bullgaria Demokratike” dhe Lëvizja për ë Drejtat dhe Liritë me rreth 9 për qind, dhe “Ngrihu BG! Ne po vijmë” janë në buzë të barrierës 4 për qind.

Sipas Agjencisë “Sova Harris”, Presidenti aktual Rumen Radev po fiton rreth 49.7 për qind mbështetje, i ndjekur nga Anastas Gerxhkov dhe Mustafa Karadajë me 20.4 për qind dhe 5 për qind, respektivisht.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР