Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta në kryeqytet dhe në vend kundër çmimeve të larta të energjisë elektrike

Foto: BGNES

Punëdhënësit, sindikatat dhe qytetarët organizuan protesta duke kërkuar kompensim të menjëhershëm dhe jo-simbolik për çmimet e larta të energjisë elektrike. Të pakënaqurit bllokuan trafikun në qendër të qytetit të Sofjes.

Çmimi i energjisë elektrike në tregun e lirë të energjisë arriti një rekord prej 240 eurosh për megavat-orë. Ky çmim paguhet jo vetëm nga biznesi, por edhe nga konsumatorët si shkollat, kopshtet, spitalet.

Bizneset dhe sindikatat po këmbëngulin për masa urgjente për të kontrolluar çmimet sepse ekziston rreziku jo vetëm i falimentimeve, por edhe i dështimit të furnizimit të energjisë elektrike. “Ekziston një mënyrë për të përgjysmuar çmimet vetëm me masa administrative, pa ndryshime ligjore”, tha lideri i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari Pllamen Dimitrov për BNR.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD

Bullgaria është për forcimin e partneritetit midis BE-së dhe NATO-së

Bullgaria ka shprehur interes për të pritur komponentin detar rajonal të Komandës Detare të NATO-s për Rajonin e Detit të Zi (MARCOM). Ky qëndrim u kujtua nga Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov në një takim me homologët e tij nga formati B-9 në..

botuar më 21-11-26 7.49.MD

Nga 1 dhjetori nga 14 shtete do të hyjnë në Bullgari vetëm me certifikatë

Nga 1 dhjetori do të revokohet urdhri i Ministrit të Shëndetësisë, i cili kërkon që së bashku me Certifikatën e Gjelbër të paraqesin rezultat negativ të një testi PCR ata që vijnë në vendin tonë nga 14 vende të Bashkimit Evropian. Këtë e njoftoi..

botuar më 21-11-26 6.09.MD