Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë pandemisë restorantet bojkotojnë certifikatën e gjelbër

Riçard Alibegov
Foto: BGNES

Asociacioni Bullgar i Restoranteve dhe Shoqata e Restoranteve njoftuan një bojkot të masave kundër epidemisë të shpallura nga Ministri i Shëndetësisë. Pakënaqësia është për shkak të kërkesës për të paraqitur një certifikatë të gjelbër për aktivitetet në ambientet e mbyllura.

"Është pa precedent të kërkohet certifikatë e gjelbër, pasi vetëm 20% e popullsisë është vaksinuar, kjo do të çojë në falimentime masive," tha Riçard Alibegov, kryetar i Asociacionit, për Televizionin Nova.

“Ne po aplikojmë rregulla nga 21 tetori, dhe qytetarët kanë më pak se 48 orë për t'u përgatitur. Ka të ngjarë që bullgarët të ngrenë një padi kundër vendit në Gjykatën Evropiane në Strasburg”, parashikoi para Bulgaria ON AIR pedagogia e së drejtës kushtetuese Doc. Natalia Kisellova.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР