Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Cool Den” prezanton albumin e tyre të dytë “This Land”

Foto: Cool Den

Rreth një vit pasi prezantuan albumin e tyre debutues "1", muzikantët e rinj nga “Cool Den” ftojnë fansat e tyre në premierën e "This Land" - më 20 tetor, në një klub të njohur në kryeqytet. Autori i muzikës dhe tekstit të të gjitha këngëve është Nikolla Simeonov, me përjashtim të vetëm njërës, të krijuar nga Ivajllo Petrov. Aranzhimet janë vepër e grupit, në të cilin, përveç Nikollës (vokal dhe kitarë) dhe Ivajllo (vokal dhe kitarë), bëjnë pjesë Vasill Andreev (bas) dhe Teodor Çirpanliev (daulle).

Ashtu si në albumin e parë, muzikantët shtrojnë çështje serioze të cilat i emocionojnë të rinjtë në Bullgari, por muzikantët e bëjnë këtë në mënyrën e tyre - me kufij të qartë për atë që është e mirë dhe çfarë nuk është, sipas tyre, pa ndrequr apo mësuar, me një sens humori dhe ironiе. E gjithë kjo sigurisht që pëlqehet nga auditori i “Cool Den”, i cili vazhdimisht e përkrah grupin në shfaqjet e tij live.

Emri i albumit vjen nga emri i këngës "This Land" (“Kjo tokë”), e cila është një lloj adhurimi për natyrën dhe tokën - shtëpia e të gjithë neve.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Kori "Bodja Smjana" feston 75 vjetorin e krijimit të vet

"Bodra Smjana" është kori i parë bullgar për fëmijë që u bë i famshëm botërisht. Sivjet kori shënon 75 vjetorin e themelimit të tij dhe ky është rasti që një Komitet Nismëtar i ish-koristëve të organizojë një ekspozitë fotografike me titull "Kori..

botuar më 21-11-26 7.15.PD

Jeta si një mrekulli-përbindësh – në spektaklin e Diana Dafovës

E njohim Diana Dafovën nga projektet e saj të mëdha krijuese, të cilat këngëtarja i ka prezantuar gjatë viteve të kaluara në Bullgari, Evropë dhe SHBA, si dhe nga pjesëmarrja e saj në nisma të ndryshme humanitare dhe mjedisore. Më 23 nëntor, në..

botuar më 21-11-23 12.03.MD

Kamelia Todorova me një rrëfim për rrugën e saj krijuese

"Zëri im" është një spektakël muzikor në të cilin Kamelia Todorova do të ndajë kujtimet e saj për sukseset dhe dështimet në jetë, për momentet e lumtura dhe jo aq të lumtura në karrierën e saj. Më 22 nëntor, në Teatrin Azarjan – në sallën 2 të..

botuar më 21-11-22 8.57.PD