Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënësit nga Sofja dhe qytetet e tjera kalojnë tërësisht online

Foto: BNR, Varna

Me urdhër të ministrit teknik të arsimit Nikollaj Denkov, të gjithë nxënësit në Sofje nga klasa e parë deri në të 12 do të kalojnë në mësimin online nga 21 tetori. Arsyeja për këtë është urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov nga 19 tetori, sipas të cilit, klasat në të gjitha komunat, ku sëmundshmëria është mbi 750 për 100 000 njerëz, transferohen në trajnime tërësisht online.

Përveç Sofjes, komunat në rrethet e qyteteve Vidin, Gabrovo, Kjustendill, Montana dhe Pernik do të kalojnë në këtë lloj trajnimi nga 21 tetori, njoftoi Ministria e Arsimit në faqen e saj të internetit.


Më shumë nga rubrika

Presidentët e Bullgarisë dhe Gjermanisë diskutuan kazusin e Maqedonisë së Veriut

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu shpresë..

botuar më 21-12-02 4.15.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Ministri Svetllan Stoev

Svetllan Stoev: Konfliktet e pazgjidhura në rajonin e OSBE-së janë një sfidë serioze

Ministrat e Jashtëm të 57 shteteve pjesëmarrëse në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë /OSBE/, ndër të cilët Ministri i Punëve të Jashtme të Bullgarisë Svetllan Stoev, diskutuan mbi mundësitë për zgjidhjen e konflikteve dhe zbatimin e..

botuar më 21-12-02 1.02.MD
Подкасти от БНР