Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Alternativa e “certifikatave të gjelbra” është bllokimi në të gjithë vendin

Dr. Aleksandër Zllatanov
Foto: BGNES

Ministria e Shëndetësisë do të vendosë një bllokim të pjesshëm ose të plotë nëse “certifikata e gjelbër” nuk funksionon deri në fund të tetorit. Kjo u tha nga Zëvendës Ministri në detyrë i Shëndetësisë Dr. Aleksandër Zllatanov para televizionit Bulgaria ON AIR.

“Brenda 10 ditëve, ne do të monitorojmë nga afër pandeminë dhe nëse këto masa funksionojnë. Nëse ato nuk funksionojnë gjatë kësaj kohe, ne do të përballemi me opsionin e vetëm për t’u marrë me pandeminë - për të shkuar në bllokim të pjesshëm ose të plotë”, tha Zëvendës Ministri. Sipas tij, “certifikata e gjelbër” po vendoset tani sepse në verë Ministria e Shëndetësisë nuk e dinte se si do të zhvillohej pandemia dhe nuk donte t'i trembte njerëzit.


Më shumë nga rubrika

Mostrat pozitive për Covid-19 janë nën 5%

706 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 81% e të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.3 për qind e 16 360 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 100 811 janë të sëmurët aktivë. 6130 veta..

botuar më 21-12-06 8.38.PD
Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Подкасти от БНР