Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria pret inteligjencë dhe profesionalizëm nga shkencëtarët maqedonas

Foto: arkiv

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas për Çështje e Diskutueshme Historike takohet online më 21 dhe 22 tetor. Në takimin e 15-të, shkencëtarët do të diskutojnë përsëri temën për Mbretin Samuill dhe Goce Dellçev, tha për BGNES Prof. Angell Dimitrov, bashkëkryetar i komisionit për palën bullgare. “Tekstet e tyre shkollore vazhdojnë të fusin urrejtje të ashpër ndaj popullit dhe shtetit bullgar”, theksoi anëtari i komisionit Prof. Kirill Topallov. Pas 3 vitesh takime të pafrytshme, shkencëtarët bullgarë presin që shkencëtarët maqedonas të shfaqin inteligjencë dhe profesionalizëm, edhe pse po ndjekin udhëzimet e drejtpërdrejta të qeverisë në Shkup. Puna e komisionit është një moment kyç i Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë midis dy vendeve.


Më shumë nga rubrika

A do të ketë Bullgaria qeveri pas zgjedhjeve të radhës këtë vit?

Seanca e parë e përbërjes së re të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor do të mbahet më 3 dhjetor, njoftoi shërbimi për shtyp i Kreut të Shtetit. Ndërkohë përfundoi raundi i parë i bisedimeve për formimin e qeverisë së koalicionit me mandat..

botuar më 21-11-30 7.15.PD
Në Liceun Teorik Bullgar “Vasill Levski” në Kishinau

Nënpresidentja Ilijana Jotova – midis mandatit të vjetër dhe atij të ri

Mungesa e dialogut me dy institucionet e tjera të rëndësishme në vend - Kuvendin Popullor dhe Këshillin e Ministrave, ka penguar zbatimin e shumë ideve të Presidentit dhe Nënpresidentit në lidhje me politikat për bullgarët jashtë vendit. Kjo u bë e..

rinovuar më 21-11-29 12.38.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një koalicion i gjerë do të shpëtojë Rumaninë nga kriza Të dy partitë më të mëdha në Rumani ranë dakord për formimin e një qeverie. Kështu kapërcehet kriza tremujore politike, e cila bllokon përpjekjet e vendit të vonojë pandeminë e..

botuar më 21-11-26 2.19.MD
Подкасти от БНР