Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sindikatat kërkojnë shfuqizimin e disa prej masave të reja anti-kovid

Foto: consilium.europa.eu

Dy sindikatat më të mëdha në Bullgari - Konfederata e Sindikatave të Pavarura dhe Konfederata e Punës “Podkrepa”, kërkuan nga Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov që të anulojë kërkesën që personeli mjekësor në spitale dhe institucione sociale të pranohet në vendet e tyre të punës vetëm pas paraqitjes së certifikatës së gjelbër për Covid. Sipas sindikatave, kjo privon punëtorët nga aksesi në vendet e tyre të punës.

Arka Kombëtare e Sigurimeve Shëndetësore ka vendosur që mjekët e përgjithshëm të mund të lëshojnë receta falas për Covid-19, tha zëvendësministri Dr. Aleksandër Zllatanov. Recetat do të jenë elektronike, vetëm për pacientët e siguruar. Arka vendosi gjithashtu të financojë më tej spitalet me më shumë se 10 për qind të shtretërve për pacient të sëmurë me koronavirus.


Më shumë nga rubrika

Takime të Presidentit Rumen Radev në Strasburg

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu..

rinovuar më 21-12-02 6.30.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë natës në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë vranësira të konsiderueshme kryesisht mesatare dhe të larta, ndërsa në atë lindore moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0° dhe 5°, ndërsa në Bullgarinë..

botuar më 21-12-02 6.10.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Подкасти от БНР