Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Fillon ftohja e motit

Foto: arkiv

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë.

Deri në mesditë do të mbajë mot me diell në bregdetin e Detit të Zi, e më pas me vranësira. Temperaturat maksimale të ajrit do të lëvizin ndërmjet 19 dhe 21 gradë, uji i detit rreth 16 gradë. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Mbi male vranësirat do të jenë të ndjeshme. Mbrëmja e së shtunës në lartësinë mbi 2000 m do të bjerë borë. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë 13 gradë, në 2000 m rreth 7. Në vendpushimet Borovec temperaturat maksimale do të jenë 11, në Pamporovo 13 dhe në Bansko deri në 17.

Të dielën reshjet do të drejtohen në Bullgarinë Lindore, ndërsa në atë Perëndimore gradualisht do të ndalen.


Më shumë nga rubrika

Ekspertët ndërkombëtarë konstatuan shkelje në zonën e aksidentit në autostradën Struma

Nga ekspertiza e gjendjes së rrugës para se të ndodhë aksidenti i rëndë me autobusin maqedonas në autostradën Struma të Bullgarisë, e kryer nga një auditim ndërkombëtar, u konstatua se parmakët e sigurisë nuk janë vendosur në përputhje me kërkesat...

botuar më 21-12-02 11.18.PD
Ministri Valeri Bellçev

Deri në fund të vitit Bullgaria nuk do të marrë hua të reja

Kufiri i borxhit të Bullgarisë është 2,25 miliardë euro dhe deri më tani kemi tërhequr 1,9 miliardë euro, njoftoi Ministri në detyrë i Financave Valeri Bellçev në rubrikën “Pushteti po flet! Haptazi të programit “Horizont” të BNR-së." Sipas..

botuar më 21-12-02 10.10.PD

7.5% e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Të infektuarit e rinj me Covid-19 në 24 orët e fundit janë 2105, nga të cilët 79% janë të pavaksinuar. Sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, 7.5% e 27,937 testeve janë pozitive. Të shtruarit në spital janë 6302, nga të cilët 694 në..

botuar më 21-12-02 9.46.PD
Подкасти от БНР