Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ne mbetemi një oazë e të menduarit irracional, thotë doc. Okolijski

doc. Mihaill Okolijski
Foto: BGNES

Viti 2022 do të jetë viti i koronavirusit në Bullgari, por jo në botën, ku pandemia tashmë është kontrolluar. Ne rrezikojmë të mbetemi një oazë e të menduarit irracional, tha për BNT përfaqësuesi për Bullgarinë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, doc. Mihaill Okolijski.

Sipas tij, qeveria ka marrë vendimin e duhur, edhe pse të vonuar, për certifikatat e gjelbra, pasi numri i të vaksinuarve në baza ditore është rritur rreth tre herë.

Sipas Okolijskit, arsyet e sjelljes joadekuate të shumë bullgarëve në pandemi janë etnopsikologjike. Njerëzit nuk kanë besim te qeveria dhe institucionet e kujdesit shëndetësor dhe shpesh nuk shqetësohen për shëndetin e tyre.

Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР