Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ansambli i Gjimnastikës Ritmike nuk do të garojë për Kupën e Botës

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike
Foto: Anna Nedkova, BFHG

Kampionet olimpike të Ansamblit Bullgar të Gjimnastikës Ritmike nuk do të luajnë në Kampionatin Botëror, i cili fillon më 27 tetor në qytetin japonez Kitakyshu. Shkak është lëndimi i Laura Traats. Lajmi është konfirmuar nga Federata Ndërkombëtare.

Bullgaret u larguan jashtëzakonisht mirë të përgatitur dhe me dëshirë të madhe për të fituar garën e fundit si ekip! Por pas dy seancave stërvitore në Kitakyshu Traats pësoi dhimbje shumë të forta. Mjeku i ekipit konstatoi se lëndimi nuk e lejon sportisten të marrë pjesë në garë.

Bullgaria do të përfaqësohet vetëm në garën individuale nga Borjana Kalein dhe Tatiana Vollozhanina, e cila do të debutojnë në Kupën e Botës.


Më shumë nga rubrika

Rosica Dençeva

Fëmijë bullgarë fituan një turne tenisi në Shtetet e Bashkuara

12-vjeçari Teodor Davidov , i cili ka nënshtetësi amerikane dhe bullgare, fitoi titullin për djemtë në turneun e tenisit Eddie Herr në shtetin amerikan të Floridës, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Në finale Davidov mposhti amerikanin Jordan..

botuar më 21-12-06 8.47.PD
Rosica Dençeva

Tenistja e re bullgare Rosica Dençeva arriti në çerekfinalet në Floridë

Tenistja e re Rosica Dençeva u kualifikua në çerekfinalet për singel dhe çifte në turneun “Eddie Herr” në Floridë (SHBA), në grupmoshat nga 12 deri në 18 vjeç. Dençeva u rendit nën Nr. 1 në skemën singel. Bullgarja u kualifikua edhe për..

botuar më 21-12-02 11.50.PD
Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë një shkolle të mesme në qytetin e tij të lindjes

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë shkollës së mesme për mësimin e gjuhëve të huaja “Prof. Dr. Asen Zllatarov” në qytetin e tij të lindjes Haskovo. Tenisti që jeton në Monako ka dhënë 15 mijë euro, ka konfirmuar..

botuar më 21-12-01 11.29.PD
Подкасти от БНР