Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Situata pandemike po bllokon disa qendra votimi jashtë vendit

Foto: arkiv

Qendra e dytë e votimit në Zelandën e Re - në Okland (Auckland), nuk mundi të fillojë punën pasi më herët dje, më 13 nëntor, Ambasada jonë në Australi dhe anëtarët e Komisionit Seksional i Zgjedhjeve - Okland u njoftuan se për shkak të përkeqësimit të situatës pandemike në qytet, autoritetet lokale tërhoqën pëlqimin në zgjedhjet e 14 nëntorit 2021. E vetmja mundësi për bashkatdhetarët tanë mbeti qendra e votimit në Krajstçërç (Christchurch), e cila ishte seksioni i parë në të cilin filloi dita e zgjedhjeve. Dy orë më vonë filloi votimi i bullgarëve në Australi, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme.

Për shkak të rasteve të anëtarëve të komisioneve të sëmurë me koronavirus, në disa seksione jashtë vendit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dërgoi një pyetje urgjente në Ministrinë e Jashtme nëse mund të zëvendësohen me anëtarë rezervë.


Më shumë nga rubrika

Gati 10 000 janë të infektuar rishtazi me Covid

9916 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. Ato janë me 2483 më pak se një ditë më parë. 76.4 për qind e pacientëve të rinj nuk janë të imunizuar. Më shumë se 26 për qind e 37 587 testeve të kryera janë pozitive, sipas..

botuar më 22-01-27 8.53.PD

Parashikimi i motit për 27 janarin

Të enjten do të mbajë mot me vranësira pothuajse pa reshje. Fillimisht përgjatë rrjedhjes së lumit Danub, ndërsa pasdite në shumë zona të tjera vranësirat do të çahen. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 6 deri në minus 1 gradë, për Sofjen..

botuar më 22-01-26 8.35.MD

Sanksionet kundër Rusisë do të ndikojnë ekonomikisht Bullgarinë

Në rast të një konflikti midis NATO-s dhe Rusisë dhe sanksioneve të mëvonshme, rreziqet kryesore për Bullgarinë janë në sektorin e energjetikës. Këtë e komentoi Kryeministri Kirill Petkov gjatë seancës së jashtëzakonshme në parlament të thirrur në..

botuar më 22-01-26 8.13.MD
Подкасти от БНР