Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Situata pandemike po bllokon disa qendra votimi jashtë vendit

Foto: arkiv

Qendra e dytë e votimit në Zelandën e Re - në Okland (Auckland), nuk mundi të fillojë punën pasi më herët dje, më 13 nëntor, Ambasada jonë në Australi dhe anëtarët e Komisionit Seksional i Zgjedhjeve - Okland u njoftuan se për shkak të përkeqësimit të situatës pandemike në qytet, autoritetet lokale tërhoqën pëlqimin në zgjedhjet e 14 nëntorit 2021. E vetmja mundësi për bashkatdhetarët tanë mbeti qendra e votimit në Krajstçërç (Christchurch), e cila ishte seksioni i parë në të cilin filloi dita e zgjedhjeve. Dy orë më vonë filloi votimi i bullgarëve në Australi, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme.

Për shkak të rasteve të anëtarëve të komisioneve të sëmurë me koronavirus, në disa seksione jashtë vendit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dërgoi një pyetje urgjente në Ministrinë e Jashtme nëse mund të zëvendësohen me anëtarë rezervë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD