Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maria Cvetkova nga Bazeli i Zvicrës: "Këtë herë ka shpresë"

Maria Cvetkova
Foto: arkiv personal

Bullgarët në Zvicër votojnë për president dhe për parlament në 12 qendra votimi të shpërndara në të gjithë vendin. Në Bazel dita e zgjedhjeve po shkon normalisht, mësojmë nga bashkatdhetarja jonë Maria Cvetkova. Prej shumë vitesh ajo jeton në qytetin e tretë më të madh zviceran, ku punon në një pozicion menaxherial në një kompani të madhe farmaceutike. Seksioni në të cilin Maria ka ushtruar sot të drejtën e votës ndodhet në një hotel në qendër të Bazelit.

Ndryshe nga pritjet e saj, votimi nuk bëhet me makina, por me fletë votimi. Përveç kësaj, shumica e votuesve vendas, si ajo, nuk kanë qenë të informuar për plotësimin paraprak të një deklaratë e cila u jep atyre të drejtën e votës dhe plotësimi i saj mu para votimit e ka ngadalësuar procesin.

Pyetjes për se voton në zgjedhjet e tanishme, Maria iu përgjigj:

“Në fakt, për mua këto janë zgjedhjet e para në të cilat kisha dëshirë të madhe për të votuar, me çdo kusht. E them këtë sepse në zgjedhjet e mëparshme asnjë parti politike nuk e ka provokuar interesin tim, për të cilën të them: "Po, këta janë njerëzit të cilët mund ta bëjnë ndryshimin në Bullgari. Ndryshimi rrënjësor për mua ka të bëjë me asgjësimin e korrupsionit, me zbatimin e një reforme të thellë në prokurori dhe në drejtësi. Në këto zgjedhje për mua ka shpresë! Ndoshta sepse kam shumë vite që jetoj jashtë vendit. Sigurisht, nëse jetoja në Bullgari, do të ndihesha e lodhur dhe e zhgënjyer, sepse Bullgaria është në një situatë të vështirë që prej një kohe të gjatë. Dhe po, deri më tani nuk kishte asnjë perspektivë, por tani është ndryshe”, - është kategorike Maria Cvetkova.

Në këto zgjedhje Maria votoi si për parlament, ashtu dhe për president. Çfarë duhet të jetë personaliteti i bashkuesit të ri të Bullgarisë, sipas Marias?

“Kompetencat e presidentit në vendin tonë janë të kufizuara, siç është edhe në vende të tjera në botë, por nga ai kërkohet të jetë i ndershëm dhe vetëmohues, të bashkojë njerëzit dhe t'i frymëzojë popullit siguri. Dhe së treti – ai duhet ta përfaqësojë vendin tonë në forume ndërkombëtare dhe në politikën e jashtme. Në fakt presidenti është fytyra e Bullgarisë para botës. Ai duhet të flasë mirë dhe të mbështesë ndryshimet në Bullgari. A ka një kandidat të tillë në zgjedhjet e tanishme? Kjo është një çështje komplekse. Deri diku kam votuar për president me rezervë, sepse nuk ka një kandidat të tillë që ta njoh plotësisht. Por gjithsesi ka njerëz që janë pak a shumë afër këtyre kritereve”, tha në përfundim Maria Cvetkova.


Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Një qendër terapeutike ofron ndihmë profesionale për të varurit nga droga

Illko Bojaxhiev dhe Zaprjan Momçillov e njohin varësinë por arrijnë të kalojnë përmes dyerve të saj të mbyllura. Sot ata qëndrojnë nga ana tjetër duke ndihmuar vëllezërit nga fati të zbulojnë çelësin drejtë lirisë së tyre. Tetëmbëdhjetë veta..

botuar më 22-01-24 10.53.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Hetojnë murgj në Aton për predikime kundër vaksinave Prokuroria në Selanik heton murgj në Malin e Shenjtë për shkak të agjitimit kundër vaksinimit kundër Covid-19, transmetoi korrespondentja e BNR-së në Greqi Katja Peeva. Ata predikuan,..

botuar më 22-01-21 5.16.MD
Festivali i byrekut në fshatin Banica

Byreku bullgar u njoh si një delikatesë botërore

Byreku (bullgarisht banica) është një pjatë tradicionale bullgare e bërë nga kore fine të lyera me vaj ose me gjalpë dhe mbi sipër me një përzierje vezësh, kosi dhe djathi të bardhë . Më pas koret rrotullohen. Mund të përgatitet me mbushje të..

botuar më 22-01-21 11.43.PD
Подкасти от БНР