Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për formimin e një qeverie me shumicë transparente

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Zgjedhjet treguan vendosmërinë e shoqërisë për të asgjësuar paligjshmërinë dhe korrupsionin. Siç duket, dështuan përpjekjet që njerëzit të ngatërrohen dhe të mos votojnë. I përshëndes të gjitha partitë që po hyjnë në parlamentin e ri. Ata duhet të përballen me detyrën e formimit të një qeverie të mbështetur nga një shumicë e qartë, komentoi Presidenti Rumen Radev në fund të ditës së zgjedhjeve.

"Në balotazh, ne do të përballemi me shumicën e organizuar nga partia e statuquos. Prandaj, fitorja jonë varet nga mobilizimi ynë," shtoi presidenti i tanishëm Radev. Ai veçoi si problem pjesëmarrjen e ulët të votuesve. "Pengu është mjaftë i lartë. Bullgarët shohin se në kohë krize institucioni presidencial ka një peshë të veçantë," theksoi Radev.

Më shumë nga rubrika

Kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet me mjete diplomatike

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme doli me një qëndrim për këmbënguljen e Rusisë për tërheqjen e forcave të Aleancës nga Bullgaria dhe Rumania. Në faqen e saj në Facebook, Ministria e Punëve të Jashtme kujton se sipas vendimit nr.1 të Gjykatës..

botuar më 22-01-21 6.31.MD

Mandati i dytë i Presidentit – një mundësi për një rol dhe prani të ndryshme në politikë

Mandati i dytë i Rumen Radevit si President fillon zyrtarisht më 22 janar 2022. Ditë më parë, më 19 janar, Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova u betuan se do t'i përmbahen Kushtetutës dhe ligjeve të vendit dhe në të gjitha veprimet e..

botuar më 22-01-21 2.07.MD
Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski në Shkup

Për optimizmin midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Takimi midis kryeministrave bullgar dhe maqedonas në Shkup më 18 janar filloi me një gjest të Maqedonisë së Veriut, i cili u ngadalësua për më shumë se dy vjet. Me kërkesë të Bullgarisë, në OKB u paraqit një saktësim maqedonas me shkrim, se emri i..

botuar më 22-01-20 3.23.MD
Подкасти от БНР