Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria i bëri thirrje Turqisë që të mos ndërhyjë në procesin zgjedhor

| rinovuar më 21-11-18 7.06.MD
Foto: MPJ

Një protestë u zhvillua sonte para godinës së Ambasadës së Turqisë në Sofje. Protestuesit shprehën mendimin, se Turqia duhet të përmbahet dhe të mos ndërhyjë në procesin elektoral në vendin tonë.

Më herët sot Bullgaria shprehu zyrtarisht pritjen që institucionet turke të përmbahen kategorikisht nga aksionet propagandistike dhe mesazhet politike në lidhje me procesin zgjedhor në vendin tonë në raundin e dytë të zgjedhjeve për President dhe Nënpresident të Bullgarisë më 21 nëntor 2021. Ky qëndrim u shpreh në takimin e Sekretarit të Përhershëm të Ministrisë së Punëve të Jashtme, Ivan Kondov, me Ambasadoren e Turqisë në Sofje, Ajlin Sekizkjok. Pala turke është alarmuar për rastet e përfshirjes së zyrtarëve, liderëve politikë turq, organizatave të emigrantëve dhe mediave me agjitacion dhe apele paraelektorale në Turqi për të votuar në favor të një partie politike në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Në bujqësinë bullgare me sukses aplikohen teknologjitë për të thithur karbonin në tokë

Në kultivimin e drithërave dhe kulturave industriale në Bullgari po aplikohen gjithnjë e më me sukses teknologjitë për të thithur karbonin në tokë. Sipas Zëvendësministrit të Bujqësisë Momçill Nekov, i cili po merr pjesë në Forumin Botëror të Ushqimit..

botuar më 22-01-28 8.10.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në mëngjes temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore deri në minus 9, në Sofje rreth minus 6 gradë. Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare nga perëndimi e..

botuar më 22-01-28 7.50.MD

Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së

Kryeministri Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Biseda ishte me iniciativën e Ambasadores së Francës në Bullgari Florence Robin, vendi i së cilës mban presidencën e BE-së. Këtë e njoftoi shërbimi për shtyp..

botuar më 22-01-28 7.37.MD
Подкасти от БНР