Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gallup: 29.1% është pjesëmarrja në balotazhin presidencial në orën 19:00.

| rinovuar më 21-11-21 7.43.MD
Foto: Ani Petrova

29,1% e bullgarëve me të drejtë vote dolën për të votuar në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Bullgari në orën 19:00, sipas agjencisë Gallup International Balkan - partnere e Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ në ditën e zgjedhjeve

25.1% ka qenë aktiviteti në orën 17.00 dhe 20.5% në orën 15.00.

Pak mbi 15% ishte aktiviteti në zgjedhjet presidenciale në orën 13.00.

Ky aktivitet është pak më i ulët se sa u raportua në të njëjtën kohë në raundin e parë dhe shumë më i ulët se balotazhi në zgjedhjet presidenciale pesë vjet më parë, kur ishte 27%, shpalli Janica Petkova nga agjencia.

Të dhënat tregojnë se tradicionalisht në mëngjes kanë votuar kryesisht njerëzit më të moshuar dhe bërthama e fortë e mbështetësve të kandidatëve. Pritet që pasdite të votojnë më shumë kryeqytetas, të rinjtë dhe ata që vendosin në minutën e fundit se kë të zgjedhin.


Më shumë nga rubrika

Po rritet numri i ukrainasve që kanë filluar të punojnë në Bullgari

Grupet mobile të Agjencisë së Punësimit tashmë kanë konsultuar më shumë se 20 000 ukrainas dhe më shumë se 2 400 kanë filluar të punojnë në vendin tonë. Deri më tani janë zhvilluar 10 bursa pune në qytetet me grupe kompakte ukrainasish të akomoduar..

botuar më 22-05-13 8.30.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17 gradë, në Sofje rreth 12 gradë. Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Para mesditës do të hyjë ajër i freskët nga veriperëndimi. Masa ajrore do të jetë e paqëndrueshme dhe do të..

botuar më 22-05-13 8.05.MD

Ndaluan një minibus me 18 emigrantë

Një minibus me 18 emigrantë është ndaluar gjatë një aksioni të Policisë Kufitare të Kjustendilit në rrugën Bansko-Simitli afër fshatit Gradevo. Të gjithë emigrantët, si dhe drejtuesi i mikrobusit, i cili është shtetas bullgar, janë ndaluar...

botuar më 22-05-13 7.27.MD