Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrat e jashtëm të Bullgarisë dhe të Turqisë qetësuan tonin në marrëdhëniet dypalëshe

Mevljut Çavushogllu dhe Svetllan Stoev
Foto: BGNES

Ministri bullgar i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev më 22 nëntor zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij turk Mevljut Çavushogllu me iniciativë të palës turke. Diplomati i parë turk përshëndeti presidentin e porsazgjedhur të Bullgarisë Rumen Radev dhe shprehu shpresë për formimin e një qeverie të rregullt në vend. Pala turke shprehu besimin për vazhdimin e dialogut të frytshëm dhe kuptimplotë me Sofjen në nivel dypalësh dhe shumëpalësh. Propozohet që të dy ministrat të takohen në forumet e ardhshme ndërkombëtare të NATO-së dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Ministri Stoev shprehu besimin se marrëdhëniet me Ankaranë do të vazhdojnë të zhvillohen në frymën tradicionale të miqësisë, fqinjësisë së mirë dhe respektit të ndërsjellë.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Po pres që Bullgaria të ndalojë “yes politikën”

Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Nënpresidentja Ilijana Jotova deklaroi pritjen e saj që Bullgaria ta ndalojë të ashtuquajturën “yes politikë” për të qenë më aktive dhe për ta pasur vendin e saj në zgjidhjen e krizave në Evropë...

botuar më 22-01-19 6.19.MD

Kirill Petkov nga Shkupi: Fqinjësia e mirë tash e tutje do të matet me hapa realë

Unë dhe homologu im Kirill Petkov do të përdorim energji të re për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy vendeve tona. Këtë e tha Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski, pas takimit kokë më kokë me Kryeministrin bullgar..

rinovuar më 22-01-18 5.57.MD
Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu..

botuar më 22-01-15 6.00.PD
Подкасти от БНР