Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Shi dhe erë në fund të javës

Foto: BGNES

Gjatë natës së 25 duke u gdhirë 26 nëntor do të mbizotërojë mot i kthjellët, me vranësira të shpërndara kryesisht të larta. Do të jetë pothuajse e qetë, në zonat lindore me erë të dobët jugore. Temperaturat minimale në shumicën e vendeve do të jenë nga minus 1 deri në 4 gradë.

Nesër para mesditës nga perëndimi-jugperëndimi vranësitë do të shtohen dhe trashen. Rreth mesditës fillimisht vende-vende në rajonet perëndimore, ndërsa në mbrëmje në lindje do të ketë reshje shiu. Reshjet në rajonet ekstreme jugore të vendit do të jenë më të theksuara në sasi.

Gjatë ditës do të intensifikohet era nga jug-jugperëndimi, veçanërisht në Bullgarinë Lindore dhe në veri të maleve dhe atje temperaturat ditore do të jenë më të larta deri në rreth 13-14 gradë. Në pjesën tjetër të vendit temperaturat maksimale do të jenë kryesisht ndërmjet 6 dhe 11 gradë.

Në zonat malore, vranësirat nga perëndimi-jugperëndimi do të rriten me shpejtësi. Nga perëndimi në lindje do të bie shi, mbi rreth 1600-1700 metra - borë. Në disa vende në masivët në Bullgarinë Jugore do të ketë sasi më të konsiderueshme të reshjeve.

Në orët e para të mëngjesit në rajonet perëndimore ka mundësi të bjerë pak borë në lartësinë rreth 800-900 metra. Do të fryjë erë e fortë dhe e stuhishme nga jug-jugperëndimi. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 metrash do të jetë rreth 5 gradë, në 2000 metra - rreth minus 1 gradë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 janarin

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave me erë të dobët jugperëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7° deri në minus 2°, për Sofjen - rreth minus 4°. Nesër (20 janar) në pjesën më të madhe të ditës..

botuar më 22-01-19 8.35.MD

Përqindja e energjisë së rinovueshme në Bullgari është mbi mesataren e BE-së

23,3% ka qenë energjia e rinovueshme në përzierjen energjetike të Bullgarisë në vitin 2020 krahasuar me një mesatare prej 22,1% për Bashkimin Evropian. Këtë e tregojnë të dhënat e Eurostat të publikuara sot. Para Bullgarisë është Rumania (24.5%),..

botuar më 22-01-19 5.12.MD

Shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore në Bullgari në muajin nëntor ka qenë 609 euro

Instituti Kombëtar i Sigurimeve Shoqërore njoftoi se shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore për vendin për muajin nëntor 2021 ka qenë 1191,79 leva / 609 euro /. Një raport i Radio Bullgarisë tregon se një vit më parë - për nëntorin..

botuar më 22-01-19 4.33.MD
Подкасти от БНР