Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Myslimanët do të përkujtojnë të vdekurit në fshatin Rojak dhe në autostradën Struma

Kryemyftiu Mustafa Haxhi
Foto: BGNES

Më 26 nëntor, në të gjitha xhamitë në Bullgari do të ketë lutje dhe përkujtim për të vdekurit tragjikisht në shtëpinë e të moshuarve në fshatin Rojak të rajonit të Varnës dhe në autobusin e djegur maqedonas në autostradën Struma. Kryemyftiu Mustafa Haxhi bëri thirrje që të kuptojmë se kjo botë nuk përbëhet vetëm nga të qenit i pasur apo i ushqyer.

“Nëse nuk jetojmë si qenie njerëzore, nëse nuk kthehemi në anën shpirtërore të jetës, asgjë e mirë nuk na pret. U bëj thirrje të gjithëve. Le të përpiqemi të gjithë të përmirësohemi. Le të përpiqemi të jemi më afër njëri-tjetrit. Të ndihmojmë njëri-tjetrin, sidomos tani", shtoi Kryemyftiu.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 janarin

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave me erë të dobët jugperëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7° deri në minus 2°, për Sofjen - rreth minus 4°. Nesër (20 janar) në pjesën më të madhe të ditës..

botuar më 22-01-19 8.35.MD

Përqindja e energjisë së rinovueshme në Bullgari është mbi mesataren e BE-së

23,3% ka qenë energjia e rinovueshme në përzierjen energjetike të Bullgarisë në vitin 2020 krahasuar me një mesatare prej 22,1% për Bashkimin Evropian. Këtë e tregojnë të dhënat e Eurostat të publikuara sot. Para Bullgarisë është Rumania (24.5%),..

botuar më 22-01-19 5.12.MD

Shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore në Bullgari në muajin nëntor ka qenë 609 euro

Instituti Kombëtar i Sigurimeve Shoqërore njoftoi se shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore për vendin për muajin nëntor 2021 ka qenë 1191,79 leva / 609 euro /. Një raport i Radio Bullgarisë tregon se një vit më parë - për nëntorin..

botuar më 22-01-19 4.33.MD
Подкасти от БНР