Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koalicioni SDS-GERB është në pikëpyetje pas rezultateve të zgjedhjeve

Foto: sds.bg

SDS të largohet nga koalicioni me GERB dhe udhëheqja e të japë dorëheqjen. Këtë propozim e paraqiti Donço Zllatev, anëtar i Këshillit Ekzekutiv Kombëtar të SDS-së. Sipas tij, fakti që partia do të ketë vetëm një përfaqësues në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor, flet për disproporcion në përfaqësimin e SDS-së në koalicion me GERB-in. Ai kujtoi gjithashtu se kauza e SDS-së është mbrojtja e popullit të djathtë dhe liridashës në Bullgari. Sipas Zllatevit, pritet një Këshill Kombëtar i SDS-së, në të cilin do të diskutohet propozimi i tij.

Bashkimi u krijua më 7 dhjetor 1989, si një koalicion i një grupi organizatash joqeveritare dhe partive të vjetra të rivendosura, qëllimi i të cilave ishte përmbysja e sistemit totalitar komunist dhe vendosja e demokracisë në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 janarin

Mëngjesin e së mërkurës me erë të lehtë veriperëndimore, vranësirat do të rriten në shumë rajone të Bullgarisë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 4 deri në minus 13 gradë, për Sofjen rreth minus 12 gradë. Gjatë ditës do të mbajë..

botuar më 22-01-25 8.25.MD

Bullgarët jashtë nuk duan të kthehen në shtëpi

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit nuk kanë ndërmend të kthehen përgjithmonë në vendin tonë, tregojnë rezultatet e një anketimi të komunitetit global të bullgarëve në mbarë botën “Tuk-Tam” (Aty-Këtu). Ata prej tyre që ende e lejojnë një mundësi të..

botuar më 22-01-25 7.34.MD
Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë..

botuar më 22-01-25 5.35.MD
Подкасти от БНР