Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Po e vazhdojmë ndryshimin”: Nuk ka asnjë temë, mbi të cilën të mos kemi arritur pajtim

Kirill Petkov
Foto: BGNES

“Nuk ka asnjë temë për të cilën të mos kemi rënë dakord. Kështu bashkëkryetari i “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov përgjithësoi para bTV  bisedimet e përfunduara 5-ditore mbi 18 tema me partnerët eventual të koalicionit nga BSP, “Ka një popull të tillë” dhe “Bullgaria Demokratike”.

Tema e fundit e negociatave ishte për marrëdhëniet ndërkombëtare. Pjesëmarrësit u bashkuan rreth idesë, se Bullgaria mban pozitën e vetë të bashkuar ndaj Maqedonisë së Veriut, e cila do të përmirësohet në frymën konstruktive.


Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР