Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Arsimit dhe e Shkencës është duke pritur testet e premtuara për të rikthyer nxënësit e mëdhenj në mësim

Foto: BGNES

Nxënësit nga klasa e 5-të deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë kur të mbërrijnë testet e premtuara nga Ministria e Shëndetësisë për zbulimin e koronavirusit, tha për bTV ministri i Arsimit, Prof. Nikollaj Denkov. Aktualisht ka rreth 400 000 teste në magazinë, por ato do të përdoren vetëm për nxënësit e vegjël. Sipas ministrit, ka një rënie të ndjeshme të sëmundshmërisë mes mësuesve dhe nxënësve. Në dy javët e fundit, në grupmoshën deri në 19 vjeç, rreth 1000 fëmijë sëmureshin në javë, ndërsa në kulmin e valës së Covid numri i tyre ishte afro 2500. Mbi 10 për qind e nxënësve të shkollave të mesme tashmë janë vaksinuar ose e kanë kaluar sëmundjen, tha Prof. Nikollaj Denkov.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov: Në ditën festive duhet të bashkohemi

“Sot është një ditë kur duhet të bashkohemi dhe të flasim vetëm për atë që na bashkon. Nuk është ditë për sulme, por për festë”, u tha kryeministri Nikollaj Denkov gazetarëve pas ceremonisë së ngritjes së flamurit kombëtar përpara Monumentit të..

botuar më 24-03-03 2.56.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev para qytetarëve të mbledhur në Shipka: Të bashkuar, ju mbrojtët festën tonë kombëtare nga cenimi

“Jam krenar që shoh kaq shumë bullgarë patriotë në majën Shipka në ditën e festës sonë kombëtare. Këtu bëma e vullnetarëve tanë, të cilët qëndruan krah për krah me ushtarët e ushtrisë së perandorit rus Aleksandër II, hapi rrugën për lirinë e..

botuar më 24-03-03 1.59.MD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD