Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deri në fund të vitit Bullgaria nuk do të marrë hua të reja

Ministri Valeri Bellçev
Foto: BGNES

Kufiri i borxhit të Bullgarisë është 2,25 miliardë euro dhe deri më tani kemi tërhequr 1,9 miliardë euro, njoftoi Ministri në detyrë i Financave Valeri Bellçev në rubrikën “Pushteti po flet! Haptazi të programit “Horizont” të BNR-së." Sipas Ministrit, kjo do të thotë se buxheti i këtij viti mund të mbyllet me bilanc zero dhe madje me një suficit të vogël. Prandaj, deri në fund të vitit nuk do të merren hua të reja. Bellçev gjithashtu theksoi se inflacioni që i shqetëson të gjithë nuk është aq i lartë dhe ritmi i tij me siguri do të kontrollohet në muajt e ardhshëm. Kufiri i borxhit për vitin e ardhshëm nuk është vendosur ende.

Pritet që deri më 17 dhjetor qeveria të miratojë buxhetin për vitin 2022.

Më shumë nga rubrika

Gallup: Rumen Radev miratohet nga 58.5 për qind e njerëzve ndërsa qeveria nga 45 për qind

Presidenti Rumen Radev filloi mandatin e tij të dytë me 58.5 për qind besim dhe mbeti politikani më i pëlqyer, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan. Krahas kreut të shtetit, vlerësim pozitiv kanë edhe kryeministrin Kirill Petkov,..

botuar më 22-01-25 4.51.MD

Stefan Janev: As Rusia dhe asnjë vend tjetër nuk kanë ndërmend të sulmojnë Bullgarinë

Në Bullgari nuk ka akumulim dhe dislokim të trupave të NATO-së apo të ndonjë shteti tjetër, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes. “Ky lloj vendimi është duke u përgatitur dhe kur të merret do t'u njoftohet..

botuar më 22-01-25 4.04.MD
Angell Kunçev

Kushtet e certifikatave jeshile në Bullgari nuk ndryshojnë

Nuk ka plane për ndryshim të afateve të vlefshmërisë së certifikatave të Covid brenda vendit, tha kryeinspektori shtetëror shëndetësor, Doc. Angell Kunçev. Kushtet e certifikatës së gjelbër digjitale nuk vlejnë për Bullgarinë, theksoi Kunçev pasi..

botuar më 22-01-25 3.57.MD
Подкасти от БНР