Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Asen Vasilev dhe Kirill Petkov
Foto: BGNES

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov tha se për ky do të jetë bashkëkryetari tjetër i partisë - Asen Vasilev. Kështu, kabineti i ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë se kabineti aktual. Për kontroll më të mirë, formacionet - “Po e vazhdojmë ndryshimin”, BSP, “Ka një popull të tillë” dhe “Bullgaria Demokratike” do të emërojnë një këshilltar të ministrit përkatës, për të shmangur rrezikun e kontrollit njëpartiak të dikastereve. Këtë e tha Asen Vasilev.

Marrëveshja e koalicionit pritet të jetë gati në fund të javës. Megjithatë, ende nuk dihet nëse do të nënshkruhet bashkërisht nga udhëheqësit apo “Po e vazhdojmë ndryshimin” do të nënshkruajë me secilin prej formacioneve veç e veç.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 janarin

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të..

botuar më 22-01-24 6.10.MD

NATO-ja po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në Bullgari

NATO-ja ka konfirmuar se po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në vendin tonë, si pjesë e synimit të vet për të forcuar mbrojtjen e Evropës Lindore në një kohë kur tensionet për shkak të grumbullimit të forcave ushtarake të Rusisë rreth Ukrainës po..

botuar më 22-01-24 4.46.MD

Kirill Petkov takoi Dimitër Kovaçevskin në Sofje

Kryeministri Kirill Petkov e priti homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Dimitër Kovaçevski me një ceremoni zyrtare para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje, ku të dy vendosën kurora me lule. Kovaçevski mbërriti në Bullgari për takimin..

botuar më 22-01-24 4.33.MD
Подкасти от БНР