Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Foto: arkiv

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov.

Mostrat me variante të dyshuara po testohen aktualisht në Qendrën Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Paralelisht me testimin, po kërkohen edhe personat kontaktues, shtoi zëvendësministri.

I pyetur nëse është e vërtetë se bullgarët që janë të vaksinuar jashtë vendit kanë problem me vendosjen e dozës përforcuese në vendin tonë, Tomov tha se ky problem po punohet në mënyrë aktive, raporton BGNES. Sipas tij, javët e fundit ka pasur një sërë letrash mbi këtë çështje.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 janarin

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të..

botuar më 22-01-24 6.10.MD

NATO-ja po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në Bullgari

NATO-ja ka konfirmuar se po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në vendin tonë, si pjesë e synimit të vet për të forcuar mbrojtjen e Evropës Lindore në një kohë kur tensionet për shkak të grumbullimit të forcave ushtarake të Rusisë rreth Ukrainës po..

botuar më 22-01-24 4.46.MD

Kirill Petkov takoi Dimitër Kovaçevskin në Sofje

Kryeministri Kirill Petkov e priti homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Dimitër Kovaçevski me një ceremoni zyrtare para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje, ku të dy vendosën kurora me lule. Kovaçevski mbërriti në Bullgari për takimin..

botuar më 22-01-24 4.33.MD
Подкасти от БНР