Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Euronews prezantoi plazhet më të mira në Bullgari

Sllënçev Brjag
Foto: sunnybeach.com

Nëse aktualisht po ndjeni të ftohtin e dimrit dhe po ëndërroni për verën e përsosur të 2022-ës, Bullgaria duhet të jetë në krye të listës suaj të destinacioneve turistike. Këtë e shënon Euronews në një publikim të vet. Në bregun e Detit të Zi, i cili shtrihet përgjatë gjithë kufirit lindor prej 378 kilometrash të vendit, ka shumë mundësi për një pushim ideal në plazh për të gjithë, vë në dukje Euronews.

Nëse doni një party të paharrueshme - zgjidhni Sllënçev Brjag, nëse doni një takim me historinë - shkoni në Nesebër, nëse doni romancë - vendi i përshtatshëm është Ballçik, ndërsa Silistar është plazhi për kampistët, i këshillon turistët potencialë media në materialin e saj kushtuar plazheve të vendit tonë, përgatitur në partneritet me Ministrinë Bullgare të Turizmit.

Më shumë nga rubrika

Ekskursione me kauza ose si të mbështesim mbrojtjen e natyrës së egër në Bullgari

Turizmi i qëndrueshëm prej kohe nuk është një synim i paqartë në horizont. Në vendin tonë një sërë projektesh dhe nismash prej vitesh predikojnë të ashtuquajturin “udhëtim të ngadalshëm” me një gjurmë minimale karboni, miqësor me mjedisin dhe në..

botuar më 22-05-18 7.15.PD

Një kastor është filmuar në ujërat bullgare të lumit Danub

Peshkatarët filmuan një kastor në lumin Danub pranë fshatit Dollni Vadin, transmetoi Radio Vidin i BNR-së. Shfaqja e tij në pjesën bullgare të lumit është kurioze, sepse sipas biologëve, speciet janë zhdukur prej kohësh nga Bullgaria. Në vitin..

botuar më 22-05-17 10.21.PD
Irena Georgieva

Pritet një rritje e turizmit veror në Bullgari

Rritja deri në 30 për qind këtë verë në krahasim me vitin e kaluar është e arritshme, parashikoi para BTA Zëvendësministrja e Turizmit, Irena Georgieva. Ajo e argumentoi optimizmin e moderuar për sezonin me rezervimet e mbi 10 500 fluturimeve për..

botuar më 22-04-28 11.39.PD