Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov me fitoren e parë për vitin 2022

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov shënoi fitoren e parë për vitin 2022 në dyshe në turneun e tenisit ATP 250 në Adelaide.

Së bashku me belgun David Goffen fituan pas një kthese me 2:6, 6:3, 10:6 holandezët Matve Middelkoop dhe Botic van de Zandschulp në Rod Laver Arena.

Rivalët e radhës të çiftit Dimitrov dhe Goffen janë të gjashtit në skemë Aleksandër Nedovesov (Kazakistan) dhe Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan).

Ergynall Sebahtin

Boksieri Ergynall Sebahtin përfundoi i dyti në Evropë

Ergynall Sebahtin fitoi një medalje argjendi në kategorinë 48 kg në Kampionatin Evropian të Boksit në Jerevan. Bullgari 21-vjeçar, i cili debutoi në një forum kaq të madh, tregoi një nivel shumë të mirë, por në fund humbi me 1:4 vota nga..

botuar më 22-05-30 5.14.MD
Ivan Dimov dhe Gabriell Marinov me trajnerin Ivan Ivanov

Medalje e dytë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë

Ivan Dimov fitoi titullin dhe Gabriell Marinov medaljen e bronztë në kategorinë deri në 61 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë. Kjo është medalja e dytë e artë për Bullgarinë nga Kampionati, pasi ditën e diel Angell Rusev u..

botuar më 22-05-30 9.55.PD
Ivet Goranova

Karateistja Ivet Goranova fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian në Turqi

Kampionia olimpike Ivet Goranova u kualifikua për në finale në kategorinë “kumitë” deri në 55 kg në Kampionatin e 57-të Olimpik Evropian të Karatesë për burra dhe gra në Gaziantep, Turqi. Bullgarja arriti katër fitore në rrugën e saj drejt fitores..