Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushimorja Pamporovo shënon Ditën Botërore të Borës

Foto: Facebook / @pamporovo.me

Me një festë bore më 15 dhe 16 janar, vendpushimi i skive Pamporovo në malin Rodopa shënon Ditën Botërore të Borës, njoftoi kompania që menaxhon resortin. Festivali i borës në natyrë, DJ set dhe lojëra argëtuese, lotari me çmime janë të përfshira në programin e festivalit dimëror.

Dita Botërore e Borës është një iniciativë e Federatës Ndërkombëtare të Skive dhe synon të ndezë fëmijët në sportet dimërore. Pushimorja malore përfshihet vitin e radhës në këtë fushatë. Të dielën festa e borës vazhdon me lojëra për fëmijë dhe të rritur në natyrë.

Zonat e skiimit Pamporovo dhe Meçi Çall janë në gjendje të shkëlqyer. Mbulesa e borës është 130 cm.Më shumë nga rubrika

Vendet historike për t'u vizituar në Festën Kombëtare të Bullgarisë

Mbi 6000 bullgarë do të ngjiten në majën Shipka më 3 Mars për të nderuar ata që sakrifikuan jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. 25 mijë bashkatdhetarë të tjerë do të shfrytëzojnë pushimet rreth Festës Kombëtare - 3 Marsit për të vizituar..

botuar më 24-03-02 11.35.PD

Varna dhe vendpushimet përreth janë gati të arrijnë rekordet e vitit para pandemisë 2019

Ata që punojnë në industrinë turistike në rajonin e Varnës po përgatiten që tani për sezonin e verës. Duke gjykuar nga rezervimet paraprake, ka një shans për të arritur më në fund nivelet rekord për sektorin në vitin 2019, mësojmë nga një intervistë me..

botuar më 24-02-29 7.25.PD

Ishulli Shën Anastasia tashmë pret turistët në një kishëz nënujore

Atraksioni më i ri në rajonin e qytetit tonë të Detit të Zi Burgas është një kishëz nënujore pranë ishullit Shën Anastasia. Kishëza u zhyt në janar dhe ndodhet në një thellësi prej rreth 15 metrash, raportoi euronewsbulgaria. Ajo është rreth 3..

botuar më 24-02-28 6.25.PD