Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të 46-të Bullgaria numëron shpendët ujor dimërues

Foto: BGNES

Nga 13 deri më 16 janar 2022 Shoqata Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve dhe Agjencia Ekzekutive e Mjedisit organizojnë regjistrimin e 46-të me radhë të shpendëve ujorë dimërues në Bullgari. Më se 100 vullnetarë dhe anëtarë të Shoqatës Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve do të përfshihet në këtë veprimtari.

Regjistrimi do të mbulojë më shumë se 200 ligatina, duke përfshirë brigjet e Danubit dhe Detit të Zi, si dhe të gjitha digat dhe pellgjet e mëdha në brendësi të vendit, ku shpendët e ujit kalojnë dimrin. Pjesëmarrësit do të raportojnë për numrin, speciet dhe shpërndarjen e shpendëve.

Gjatë po kësaj periudhe do të numërohen shpendët në pothuajse të gjitha vendet evropiane dhe në shtetet e Afrikës dhe Lindjes së Mesme.


Më shumë nga rubrika

Në pritje të protestave në të gjithë vendin

Paqëndrueshmëria ekonomike e diktuar nga lufta në Ukrainë dhe rritja e çmimeve të energjisë po krijojnë një ndjenjë turbulence dhe frikë për të ardhmen si tek sipërmarrësit ashtu edhe tek qytetarët bullgarë. Që nga fillimi i këtij procesi,..

botuar më 22-05-17 2.28.MD
Katedralja

A do të bëhet Kryepeshkopata e Ohrit një mollë sherri për Ortodoksinë?

Patriarku Ekumenik Bartolomeu së fundmi njohu Kishën Ortodokse Maqedonase, por me emrin Kryepeshkopatë e Ohrit.  Kështu, Kisha Maqedonase, e cila u shkëput nga Kisha Ortodokse Serbe në vitin 1967, nuk është më skizmatike dhe sakramentet e..

botuar më 22-05-17 7.15.PD

Maria, bullgare etnike nga Çushmelij: Jeta është ndalur për ne

Lufta është një gjë e keqe. Ajo lë pas qytete të rrënuara, fate njerëzore të ngatërruara dhe shumë pikëllim. Konflikti në Ukrainë, i cili megjithëqë po ziente prej kohësh na befasoi. Me gjakun e viktimave të pafajshme provokoi një valë simpatie dhe..

botuar më 22-05-16 1.53.MD