Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk konfirmoi apo mohoi një takim të përbashkët me qeverinë e Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Në këtë fazë, shërbimi për shtyp i qeverisë nuk mund të konfirmojë informacionin e shpërndarë më 12 janar në Maqedoninë e Veriut se po përgatitet një mbledhje e përbashkët qeveritare me qeverinë bullgare më 25 janar. Nuk ka asnjë informacion zyrtar për këtë, thanë për BNR nga qendra e shtypit e qeverisë. Këtë informacion e dha Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, më 12 janar në rrjetet sociale.


Më shumë nga rubrika

Niveli i parave të dërguara nga emigrantët mbetet i ulët

Paratë e dërguara nga diaspora bullgare për të afërmit në Bullgari janë në rënie. Në mars 2022, bullgarët jashtë vendit dërguan vetëm 14.9 milionë euro, sipas Bankës Popullore Bullgare. Shuma është pothuajse e barabartë me atë të marsit 2021. Por..

botuar më 22-05-29 11.55.PD

Nxënësit e shkollave të mesme nuk i kuptojnë dobitë e mësimit të matematikës dhe gjuhës bullgare

Nxënësit e shkollave të mesme në Bullgari nuk janë të vetëdijshëm për përfitimet praktike të njohurive në matematikë, gjuhë dhe letërsi bullgare dhe fizikë, por gjejnë gjeografinë dhe gjuhët e huaja të rëndësishme dhe të dobishme. Këtë e tregojnë..

botuar më 22-05-29 11.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD