Programi i ditës

Duan që ekspedita bullgare në Antarktidë të lundrojë me një anije bullgare

Anija "Shenjtor Kirill dhe Metodij"
Foto: arkiv

Deri në fund të vitit 2022 anija kërkimor-shkencore bullgare “Shenjtor Kirill dhe Metodij” duhet të realizojë një lundrim deri në bazën bullgare në Antarktidë. Për këtë mision Prof. Hristo Pimpirev dhe shefi i Shkollës Ushtarako-Detare Admiral Bojan Mednikarov kërkuan nga komisioni parlamentar i transportit 2 milion euro në buxhetin shtetëror për 2022. Prej këtyre mjeteve 1.5 milion janë të domosdoshme për vënien e tërësishme në punë të anijes, ndërsa pjesa tjetër për programin polar. Aktualisht kompletohet ekuipazhi kryesisht me kursantë nga Shkolla Ushtarako-Detare. Anija gati 40 vjeçare duhet të riparohet. Drejtori i Institutit Antarktik Bullgar  Prof.Pimpirev shpjegoi, se program shkencor është i rëndësishëm për praninë e vendit tone në Antarktidë.


Më shumë nga rubrika

Presidenti kërkoi nga Shtetet e Bashkuara mbështetje për ushtrinë dhe sigurinë bullgare

Presidenti Rumen Radev ngriti çështjen e mbështetjes në kohë për aftësitë mbrojtëse të Bullgarisë në një takim me Ndihmës Sekretaren e Shtetit të SHBA-së për çështjet evropiane dhe euroaziatike Karen Donfried . Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po..

botuar më 22-05-19 9.04.PD

Parashikimi i motit për 19 majin

Gjatë natës vranësitë mbi rajonet ekstreme jugore do të çahen dhe zvogëlohen dhe do të jetë i kthjellët në të gjithë vendin. Era në shumicën e zonave do të pushojë. Paradite do të jetë e freskët, ndërsa në disa vende, kryesisht përgjatë rrjedhjes..

botuar më 22-05-18 8.25.MD
Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD