Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet i bënë sërish thirrje kryeprokurorit të japë dorëheqjen

Ivan Geshev
Foto: BGNES

Kryeprokurori Ivan Geshev të japë dorëheqjen dhe të marrë përgjegjësinë për veprimet e tij. Kështu bëri thirrje në një deklaratë grupi parlamentar i partisë në pushtet “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Si arsye tregohen mungesa e mekanizmave të evidencës së punës së Prokurorit të Përgjithshëm, nivelet sistematikisht të ulëta të besimit te akuzuesi numër 1 dhe një sërë raportesh kritike nga BE-ja.

Deklarata politike, e lexuar nga tribuna e parlamentit, është një ndërhyrje e rëndë politike në gjyqësorin e pavarur, thanë zyrtarë të prokurorisë. Vetë Ivan Geshev i cilësoi veprimet e qeverisë si “PR krize”.

Nga partia opozitare GERB deklaruan, se “reforma gjyqësore nuk bëhet me deklarata, por me ligje”, që mungojnë.


Më shumë nga rubrika

Presidenti kërkoi nga Shtetet e Bashkuara mbështetje për ushtrinë dhe sigurinë bullgare

Presidenti Rumen Radev ngriti çështjen e mbështetjes në kohë për aftësitë mbrojtëse të Bullgarisë në një takim me Ndihmës Sekretaren e Shtetit të SHBA-së për çështjet evropiane dhe euroaziatike Karen Donfried . Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po..

botuar më 22-05-19 9.04.PD

Parashikimi i motit për 19 majin

Gjatë natës vranësitë mbi rajonet ekstreme jugore do të çahen dhe zvogëlohen dhe do të jetë i kthjellët në të gjithë vendin. Era në shumicën e zonave do të pushojë. Paradite do të jetë e freskët, ndërsa në disa vende, kryesisht përgjatë rrjedhjes..

botuar më 22-05-18 8.25.MD
Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD