Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një zëvendëskryeministër do të jetë përgjegjës për trajtimin e dhunës në familje

Foto: Pixabay

Dhuna në familje është një problem jashtëzakonisht serioz, si në nivel global, ashtu edhe për shoqërinë bullgare, e cila shpesh mbetet brenda familjes. Ashpërsimi i këtij problemi, veçanërisht në kuadër të pandemisë, i jep përparësi zgjidhjes së tij. Këtë e deklaroi Ministrja e Drejtësisë Nadezhda Jordanova në një takim pune me ekspertë të institucioneve shtetërore dhe OJQ-ve. Shefja e kabinetit të kryeministrit Lena Borisllavova tha, se luftimi i dhunës në familje është një kauzë e mbështetur nga Kryeministri Kirill Petkov dhe nga e gjithë kabineti i tij. Ajo shtoi se ka për tu caktuar një zëvendëskryeministër i cili do të përgjigjet për këtë problem.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD