Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të pandemisë po diskutojnë zgjatjen e pushimeve të nxënësve

Foto: BGNES

Nuk ka asnjë arsye në nivel kombëtar për të përsëritur gabimin e vitit 2021 dhe për të mbyllur shkollat ​​ku askush nuk është i sëmurë. Do të propozoj bashkimin e ditëve pas përfundimit të dymujorit të parë shkollor, duke i shpallur ato joshkollore. Kështu nga data 31.01 deri më 06.02 do të ketë pushim prej 9 ditësh jashtëshkollore, paralajmëroi Ministri i Arsimit, Akademik Nikollaj Denkov. 3.6 për qind e mësuesve dhe 2.58 për qind e fëmijëve janë në karantinë. Nuk kemi vlera mesatare të larta në vend, shpjegoi ministri. Masat për kompensimin e boshllëqeve të akumuluara në aktivitetet arsimore janë të mundshme pasi do të kalojë vala pandemike e variantit Omikron, tha Denkov.

Ministri tha se kërkoi që pagat e mësuesve të rriten me të paktën 25 për qind mbi mesataren kombëtare.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

botuar më 24-02-22 10.11.PD
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD