Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Po pres që Bullgaria të ndalojë “yes politikën”

Nënpresidentja Jotova
Foto: Ani Petrova

Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Nënpresidentja Ilijana Jotova deklaroi pritjen e saj që Bullgaria ta ndalojë të ashtuquajturën “yes politikë” për të qenë më aktive dhe për ta pasur vendin e saj në zgjidhjen e krizave në Evropë.

“Le të marrim pjesë aty ku e dimë se kemi përvojën e domosdoshme, atje, ku zgjidhja e problemeve varet nga ne, madje për shkak të vendndodhjes sonë gjeografike, që të zgjidhen edhe konfliktet ndërkombëtare, që të stabilizohet BE-ja, të shmangen përplasjet gjeopolitike në këtë pjesë të Evropës”, theksoi Jotova.
Ju rikujtojmë se më 19.01., ajo dhe Presidenti Rumen Radev u betuan për mandatin e tyre të dytë.

Më shumë nga rubrika

Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

botuar më 22-05-16 3.44.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri pret që Shkupi të krijojë një institucion qeveritar për bullgarët

Të gjithë bullgarët e dinë se Maqedonia e Veriut duhet të jetë në BE. Të gjithë e dinë gjithashtu se të drejtat e bullgarëve atje duhet të mbrohen, tha Kryeministri Kirill Petkov për Nova TV. “Çështja është që ta heqim këtë retorikë politike dhe të..

botuar më 22-05-16 11.41.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Athina ratifikoi marrëveshjen ushtarake për ndihmë me SHBA-në Ditë të numëruara para vizitës së Kryeministrit të Greqisë Kiriakos Micotakis në Uashington, parlamenti grek ratifikoi zgjatjen e marrëveshjes dypalëshe ushtarake për ndihmë..

botuar më 22-05-13 2.10.MD