Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maqedonia Veriore duhet të plotësojë të gjitha kushtet për anëtarësim në BE

Presidenti Radev
Foto: BGNES

Ka shumë sinjale pozitive nga vizita e Kryeministrit Kirill Petkov në Shkup, tha Presidenti Rumen Radev. Kreu i Shtetit i quajti të pabazë pohimet se pasi Bullgaria insiston për njohjen e pakicës bullgare në Maqedoninë Veriore, Shkupi mund të kërkojë njohjen e një pakice maqedonase në Bullgari.

Krahas përpjekjeve për të përmirësuar lidhjen dhe bashkëpunimin ekonomik midis dy vendeve, nuk duhet harruar çështjet kyçe të cilat duhet të zgjidhen për të filluar negociatat e Shkupit me BE, vuri në dukje Radev. Midis tyre, ai theksoi regjistrimin e bullgarëve maqedonas në Kushtetutën e Maqedonisë Veriore, ndërprerjen e gjuhës së urrejtjes dhe të gjitha shkeljeve mbi historinë dhe kulturën bullgare.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD