Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 25 janarin

Moti i ftohtë do të vazhdojë edhe të martën dhe të mërkurën

Foto: ЕPA/BGNES

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të mbetet me vranësira, me erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga minus 4 deri në 1°, ndërsa në Sofje - minus 3°.

Në male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, vende-vende në Bullgarinë Perëndimore me reshje të dobëta bore. Do të mbetet e ftohtë, me temperatura maksimale në lartësinë 1200 m rreth minus 6 °, në 2000 m deri në minus 14. Në majën Musalla do të jetë minus 18 °.

Të mërkurën nuk do të ketë reshje, por temperaturat do të zbresin me një ose dy gradë.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Presidenti bullgar bëri thirrje për një zgjidhje diplomatike të luftës në Ukrainë

Zhvillimi ekonomik i rajonit të Detit të Zi u ndërpre nga veprimet agresive të Rusisë dhe lufta në Ukrainë, tha presidenti Rumen Radev. Para konferencës: “Deti i Zi: Lindja e Afërt”, Radev i bëri thirrje Bullgarisë që të angazhohet për forcimin..

botuar më 22-11-22 3.01.MD
Petër Todorov

Dorëheqjet e drejtuesve të lartë të policisë pas një tjetër incidenti me emigrantët

Kryesekretari i Ministrisë së Punëve të Brendshme krye komisionari Petër Todorov dhe zëvendësi i tij Stanimir Stanev dhanë dorëheqje, njoftoi Todorov. Shkak u bë një tjetër incident ku një punonjës policie mbeti i plagosur gjatë ndalimit të..

botuar më 22-11-22 12.19.MD
Velisllav Minekov

Ministri i Kulturës u ankua nga rregullatori mediatik

Ndikimi politik në media në Bullgari është gjithnjë e më i dukshëm, dhe rregullatori mediatik nuk funksionon siç duhet, anëtarët e tij përfaqësojnë interesa politike. Këtë e deklaroi ushtruesi i detyrës së ministrit të kulturës, Prof. Velisllav..

botuar më 22-11-22 11.53.PD