Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gallup: Rumen Radev miratohet nga 58.5 për qind e njerëzve ndërsa qeveria nga 45 për qind

Foto: arkiv

Presidenti Rumen Radev filloi mandatin e tij të dytë me 58.5 për qind besim dhe mbeti politikani më i pëlqyer, sipas një sondazhi të Gallup International Balkan.

Krahas kreut të shtetit, vlerësim pozitiv kanë edhe kryeministrin Kirill Petkov, ministrat Stefan Janev dhe Asen Vasilev, Nënpresidenten Ilijana Jotova.

Besimi në qeveri rritet në pothuajse 45 për qind dhe në parlament në 32 për qind. Megjithatë, frika ekonomike mbetet e lartë - 86 për qind e të anketuarve presin që çmimet të rriten.

Pozicioni në lidhje me Maqedoninë e Veriut po forcohet dhe mbi 15 për qind nuk ​​duan që vendi të fillojë negociatat me BE në asnjë kusht, gati 61 për qind - vetëm nëse përmbush Marrëveshjen me Bullgarinë, dhe gati 8 për qind nuk ​​vendosin kushte.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 majin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 14 gradë, në kryeqytet 12 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi në lindje do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave me reshje lokale të shkurtra. Temperaturat..

botuar më 22-05-23 8.25.MD

Kryeministri u përkul para varrit të Shën Kirill në Romë

Kryeministri Kirill Petkov u përkul para varrit të Shën Kirilit në Bazilikën Romake “Shën Klemente”. “Neve na takon të vazhdojmë traditën e Kirilit dhe Metodijt dhe të ruajmë shkrimin bullgar”, tha Petkov. “Të mbani fort anijen e shtetit..

rinovuar më 22-05-23 7.56.MD

Numri i refugjatëve ukrainas në Bullgari është në rënie

Në dy javët e fundit në vendin tonë ka 99 mijë refugjatë ukrainas ose 6 mijë më pak. Sipas statistikave të portalit “Bullgaria për Ukrainën”, që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në Bullgari kanë hyrë 280 mijë ukrainas, nga të cilët 107 400 u është..

botuar më 22-05-23 7.49.MD